Akció!

Tartótisztek – A BM III/III. csoportfőnökség belső történetei

62,00 lei 35,00 lei

A kötet a Kádár-korszak politikai rendőrségének belső világát mutatja be: az állomány azonosítását követően elsőként elemzi átfogóan a Belügyminisztérium III/III. Csoportfőnökségénél tevékenykedő állambiztonsági tisztek, a “belső ellenséggel” foglalkozó állomány életpályáját és működését, szocializációs közegeit és generációs élményeit, névvel, arccal bemutatva az alezredesi rangig eljutó tiszteket.
A kötetben bemutatott tartótisztek az állambiztonsági hálózat irányítói voltak, így azonosításuk az ügy- és ügynökközpontú elbeszélések árnyalását is lehetővé teszi. Az adatgazdag elemzésekből megismerhető, hogy kik végezték a társadalom széles körű ellenőrzését, kik irányították a Kádár-korszak meghatározó politikai ügyeit és bomlasztásos akcióit. A kronologikus rendet tartó fejezetek kitérnek arra, miként élték meg a III/III-asok a Horthy- vagy a Rákosi-korszak világát, a második világháború időszakát vagy éppen az 1956-os forradalom napjait, mielőtt a belső elhárítás kötelékében találkoztak volna. Feltárulnak bennük az egyházakkal, az ifjúsági intézményekkel, az egykori politikai elítéltekkel, a kulturális élettel és a rendszerkritikus ellenzéki csoportokkal foglalkozó titkosszolgálati részlegek mindennapjai.
Miközben az elemzések rávilágítanak a történelmi örökségként ránk maradt titkosszolgálati akták töredékességére, a szervezet belső történeteinek áttekintése révén feltárulnak a kádárizmus jellegzetességei is, legyen szó otthonteremtésről, szórakozásról vagy a hétköznapi hírek kommentálásáról.

TABAJDI GÁBOR az ELTE Bölcsészettudományi Karán folytatott történelmi, filozófiai és politológiai tanulmányokat, majd ugyanott szerzett doktori fokozatot. Jelenleg az 1956-os Intézet Alapítvány és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos kutatója. Számos jelenkortörténeti kutatási projekt résztvevője, ötletgazdája, koordinátora. Történelmi útikönyvek és társasjátékok szerzője.

Nincs készleten

Kategória:

További információk

Állapot

új 2 munkanap

Kiadás

Lapszám

252

Kiadó

Jaffa Kiadó

Szerzõ

Tabajdi Gábor

Leírás

Hatvan évvel a háború után már kevesen tudják, különösen a fiatal generáció tagjai közül, hogy kik is voltak a hadapródok. Az utolsó hadapródiskolások, beleértve magamat is, ma már hetvenöt-nyolcvan év körüliek lehetnek. Azok a fiatalok, akik a Horthy-rendszerben érettségivel vagy diplomával rendelkezve vonultak be katonának, mindkét karjukon, a zubbony ujján a csukló felett ívelt szalagot viseltek, katonanyelven paszományt, ezért is hívták őket karpaszományosoknak. Ezeket a karpaszományosokat vezényelték aztán a hadapródiskolára és tiszti iskolára, majd ezekből lettek a tartalékos tisztek, ha megfeleltek az akkori szigorú követelményeknek. Akik kihullottak a rostán a vizsgákon, azok megmaradtak sima karpaszományosnak. A karpaszomány, ez az egyszerű felvarrt szalagocska, meghatározta, illetve megpecsételte viselőjének sorsát. Hogy ez mennyire igaz, azt magamról tudom, mert én is diplomásként vonultam be 1943 őszén katonának Máramarosszigetre az 1. hegyi fogatolt vonatosztályhoz. A bevonulás napja emlékezetes maradt számomra, mert ekkor kezdődött katonaéletem zűrös időszaka. Aztán minden úgy folytatódott, ahogy meg volt írva sorsom nagy könyvében, a bevonulástól kezdve mindvégig, amíg le nem tettem a katonaruhát, beleértve a frontszolgálatot és a két és fél év hadifogságot a Szovjetunióban.